• Merhaba arkadaşlar, Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için forumdaki değişiklikler hızla devam ediyor. İstek ve önerilerinizi Bize Ulaşın kısmından gönderebilirsiniz. Bizi bu yolda yanlız bırakmadığınız için teşekkür ederiz.

Forum Kuralları

Genel Forum Kuralları
  1. Bölüm
  Hukuka Uygunluk Açısından Temel Kuralların Düzenlenmesi
MADDE 1
  Forum kurallarının belirlenmesinin amacı forum içerisinde gerçekleştirilen yazışmaların, bilgi alışverişinin ve ticaretin TC yasalarına uygun olması ve etik davranışlar çerçevelerde olmasını içermektedir. Bu konu da tüm yaptırım kategori moderatörleri ve forum yönetimine aittir.
MADDE 2
  Genel forum kuralları kapsam olarak forum içerisinde ki tüm sözlü ve eylemsel davranışları içermekte olup ticaretin güven esası ilkesi altında yapılmasını içerir.
MADDE 3
  Forum kuralları çerçevesinde kullanılacak ifadelerin tanımları;
  Forum: webdebul.net
  Üye: Forum kayıt formu vasıtası ile başvuru yapan, kayıt başvurusu sırasında forum temel kurallarını ve kullanma sözleşmesini peşinen kabul eden gerçek veya tüzel kişilikler
  Yönetici: Forum yönetimi yetkisi bulunan
  Kategori Moderatörü: Belirli bir kategori de mod görevine sahip olan kişi
  Ticaret Puanı: Forum içerisinde gerçekleştirilen ticaret faaliyetleri sonrası yapılan değerlendirme puanı
  Konu: Forum içerisinde ticari olan ya da olmayan her türlü açılan başlık
  İleti: Forum üyeleri tarafından açılan başlıklar altına yazılan metin
  Ban: Forum kurallarına uymayan üyelere verilen uzaklaştırma ya da tamamen hesap silinme cezası
MADDE 4
  Genel forum kuralları çerçevesinde üyelerin belirli sorumlulukları bulunmaktadır. Hesabının güvenliği ve hesabına ait giriş bilgilerinin muhafazası üyeye aittir. Ayrıca forum içerisinde açılan her bir konu, yazılan ileti ya da özel mesajlaşmalar yine üye sorumluluğundadır. Bu sorumlulukları çerçevesinde yasal yükümlülüğe sahiptir.
MADDE 5
  TC Kanunlarına aykırı hareket eden üyeler 1 aydan kısa olmamak üzere ban cezası alarak forumdan uzaklaştırılabilir ya da kalıcı olarak üyeliği durdurulabilir. Bu hareketler; • TC kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret • TC Cumhurbaşkanına hakaret • Irkçı, siyasi ve dini konular üzerinde nefret söylemleri ile forum üyelerini rencide etmek, tartışma ortamı yaratmak • 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5651 sayılı kanun ve yönetmelikleri kapsamında konu açmak, ileti paylaşmak yasaktır.
MADDE 6
  Üyelik formu esnasında iletilen tüm kişisel veriler KVKK kapsamında koruma altındadır. Ancak hukuka aykırı bir durum oluşması halinde adli makamların talebi üzerine bu bilgiler paylaşılabilir. Bu nedenle tüm bu verilerin saklanması için belirlenen süreç 5 yıldır.
2. Bölüm
  Bu bölümde forum içerisinde başlık ve iletilerin kontrolü, sınırlandırılması ve belirli bir düzen çerçevesinde gerçekleştirilmesi belirlenmektedir.
MADDE 7
  • Forumda anlamsız içerikler barındıran başlık açmak yasaktır. • Açılan konulara anlamsız ve alakasız ileti yazmak yasaktır. Bu kurallara uyulmaması halinde ilgili kategori moderatörü tarafından uyarı verilir. Aynı hareketin devam ettirilmeye çalışılması halinde ise 1 ile 4 gün arasında ban cezası uygulanır.
MADDE 8
  Forum içerisinde açılan başlık ya da yazılan ileti toplumun genel görgü ve ahlaki kurallarına uygun bir şekilde yazılmak zorundadır. Bu kurala uymamakta ısrar eden üyeler 15 ile 20 gün arasında ban cezası ile forumdan uzaklaştırılacaktır.
MADDE 9
  TC kanunları kapsamında suç tanımında yer alan tüm içerikler, fikir ve sanat eserleri kanununu ihlal eden içerikler, yetişkin içerikler ve hack haberleri forum içerisinde yasaktır. Bu faaliyetleri gerçekleştirilenler ve destekleyenler forumdan süresiz olarak ban cezası alarak uzaklaştırılacaklardır.
MADDE 10
  Forum içerisinde yapılan tüm yazışmalarda, konu başlıklarında ve ileti kısımlarında tamamen büyük harf, eğik ya da kalın yazmak yasaktır.
MADDE 11
  Forumda açtığını bir başlığı üste taşımak için arka arkaya ileti yazamazsınız. Konuya cevap gelmemiş olması durumunda 2 gün sonra ileti yazabilirsiniz. Cevap yazılmış konularınız için son cevap size ait ise 5 gün bekledikten sonra ileti yazmanıza izin verilecektir. Bu aşamadan sonra yeniden ileti yazma süreniz 10 güne çıkacaktır. Başka forum üyelerinin açmış olduğu ticari konuları baltalayıcı mesaj yazmak, konusunu yukarı taşımak amaçlı sahte eylemler gerçekleştirmek, konu sahibinin izni olmadan konuyu sahiplenmeye çalışmak yasaktır. Açılan şikayet konularına şikayete konu olan üyeler dışında cevap yazmak yasaktır. Kategori moderatörü tarafından söz verilmeden yine mesaj yazmak yasaktır. Bu hareketinde ısrarcı olanlar 3 ile 5 gün arasında ban cezası ile forumdan uzaklaştırılırlar.
3. Bölüm
  Forum düzeninin sağlanması amacı ile site yönetimi ve kategori moderatörleri yetkiye sahiptir. Bu kişiler tarafından verilen cezalar hakkında görüşlerinizi etik kurallar çerçevesinde bildirebilirsiniz.
MADDE 12
  Forumda düzeni korumak adına kategori moderatörleri yer almaktadır. Kişisel haklara tecavüz, hakaret ya da toplu eylem gibi söylemler kalıcı olarak uzaklaştırma cezası ile cezalandırılır.
MADDE 13
  Forumda oluşturulan başlıkların ilgili kategoride yer alması gerekmektedir. Hatalı kategoride açılan başlıkların taşınması için ilgili kategori moderatörüne başvuru yapabilirsiniz. Her bir kategori için uyulması gereken kurallar kategori sayfasının üst kısmında yer almaktadır. Başlık açarken bu kurallara uymayı peşinen kabul etmiş sayılırsınız.
MADDE 14
  Forumda açılan şikayet konularında ispat yükümlülüğü başlığı açan forum üyesine aittir. Şikayet konularında hakaret ve rencide edici ifadelere yer verilemez. TC kanunlarına aykırı durum olması halinde ilgili adli makamlara başvuru yapılması önerilmektedir.
MADDE 15
  Forum üyeleri, forum içerisinde kendilerini temsil eden avatar, imza, profil gibi özel alanlarda kışkırtıcı ve nefret söylemi oluşturabilecek ifade ve imgelere yer veremez.
4. Bölüm
  Bu bölümde forumdan uzaklaştırılan üyelere ait işlemler ve multi hesap konuları hakkında ki düzenlemeler yer almaktadır.
MADDE 16
  Forumdan uzaklaştırılan üye adına başlık açmak, ileti yazmak ya da ticaret yapmak yasaktır. Bu eylemi gerçekleştirilen üyeye ilk aşamada uyarı verilir. Bu hareketini devam ettirmekte ısrar etmesi halinde 1 gün ile 5 gün arasında ban cezası verilecektir.
MADDE 17
  Forum içerisinde birden fazla üyelik oluşturmak yasaktır. Multi üyelik tespiti halinde ilgili üye uyarılır, ikinci hesabı kapatılarak süreli ban cezası uygulanır.
MADDE 18
  Forum üyesi ticari ve kişisel faaliyetlerini ayırabilmek adına iki hesap açma hakkına sahiptir. Ancak bir hesabın kurumsal hesap olma özelliği taşıması gerekir. Ayrıca bu iki hesap birbirlerinin konularına ileti yazamayacağı gibi birbirlerine karşı ticaret puanı veremezler.
MADDE 19
  Özel mesaj alanı üyenin rızası ya da talebi olmadan ticari reklam/ tanıtım amaçlı spam mesajlar için kullanılamaz. Bu kurala uymayanlar 20 güne kadar ban cezası alabilirler.
MADDE 20
  Forum içerisinde başlayan her türlü ticari faaliyet forum dışında devam etse de mağduriyet yaşanması halinde şikayet konusu açılarak çözülmeye çalışılabilir. Ancak tamamen forum dışında başlayan ve gerçekleştirilen tüm faaliyetlerin forum içerisinde şikayet konusu olması yasaktır. Bu faaliyetlerin neticesinde ortaya çıkan mağduriyetler için yasal süreci başlatarak adli makamlara gerekli başvuruları yapmanız gerekmektedir.
5. Bölüm
  Bu bölümde forum içerisinde yapılacak olan ticari faaliyetlerin düzenlenmesi ile ilgili maddeler yer almaktadır.
MADDE 21
  Forum arasında yürütülen ticari faaliyetlerde sorumluluk alıcı ve satıcıya aittir. Uzlaşmazlık olması durumunda forumun bir yükümlülüğü bulunmayıp sadece uzlaşmanın çözümü için destek sağlar
MADDE 22
  Forum içerisinde yer alan Güvenli ödeme sisteminin denetimi forum’a aittir. Bu ödeme sisteminde hiçbir şekilde ödeme kart bilgilerine ait veriler saklanmamaktadır. Ticaretin hem alıcı hem de satıcı açısından güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi adına bu sistem devreye sokulmuştur. Uzlaşmazlık olması durumunda karar mercii forum yönetimi ve kategori moderatörlerindedir.
MADDE 23
  Açılan her bir ticari konu için gerekli düzenlemeler ve kurallar ilgili kategori altında açıkça ilan edilmiştir. Ticari konuların bu kurallara ve forma uygun açılması gerekmektedir. Bu kurala uyulmaması halinde ban cezası uygulanacaktır
MADDE 24
  Başkasına ait bir ürünün satışı yasaktır. Kanunen internet ortamında satışına izin verilmeyen ürünlerin satışını yapmak kesinlikle yasaktır. Bu kurala uyulmaması halinde ban cezası uygulanacaktır.
MADDE 25
  Forum da açılan satış konularına gereksiz mesaj yazarak konunun üste çıkmasını sağlamak, satış yapılmasını engellemeye çalışmak ya da haksız rekabet ortamı oluşturulmaya çalışmak yasaktır. Bu eylemin ısrarla devam ettirilmeye çalışılması halinde ğye süresiz olarak forumdan uzaklaştırılır.
6. Bölüm
  Bu bölüme Ticaret Puanı uygulamasına dair düzenlemeler yer almaktadır.
MADDE 26
  10 TL altı işlemler için ticaret puanı kullanımı yasaktır. Bu ticaret puanı kullanımın hiçbir aldatmaya yer vermeden adil bir şekilde kullanılması ticaret ortamında güvenin oluşturulabilmesi adına önemlidir.
MADDE 27
  Ticaret faaliyeti sonrasında üye ticaret puanı vermek için zorlanamaz. Tamamen isteğe bağlı bir uygulamadır.
7. Bölüm MADDE 28
  Yukarıda yazılan forum kuralları dışında da genel ahlaki ve etik kurallara da uyulması beklenmektedir. Her türlü ileti ve başlıkların bu değerler çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir.
MADDE 29
  Genel forum kuralları haricinde kategori kuralları öncelikli olarak geçerliliğe sahiptir.
MADDE 30
  İş bu foruma üye olan herkes, genel forum kurallarını peşinen kabul etmiş sayılır. Üyelik ve forumu kullanma sırasında sunulan Üyelik Sözleşmesini, Gizlilik Politikası Hükümlerini ve KVKK Aydınlatma Metnini okumuş, anlamış ve kabul etmiş olarak sayılmaktadır.
Şu an forumumuzda
14 Kullanıcı Aktif
Konu 3,108
Cevaplar 4,464
Kullanıcılar 1,064
Son Üye ayhanx21
Webdebul.net; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır.

Bu sebeple içerikleri kontrol etme ya da araştırma yükümlülüğü yoktur.
Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği. BURADAN bildirebilirsiniz.
Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.
Webmaster Forumu ® Güvenli Alışverişin Yeni Adresi Webdebul.net altyapı gücünü Netwebo'dan alır.
Reklam vermek için: reklam@webdebul.net
Ban sorunları için: ban@webdebul.net
Hukuksal sorunlar için: hukuk@webdebul.net
Diğer sorunlar için: bilgi@webdebul.net
Üst Alt